Ovo jelo je tradicionalno u Izraelu, kao i u zemljama na Bliskom istoku. Često se koristi u ishrani vegetarijanaca, kao i za vreme posta. Leblebije i ostali sastojci od kojih se pravi falafel čine ovo jelo hranljivim i energetski vrednim. Tome doprinose, prvenstveno sadržaj belančevina, dijetnih vlakana, minerala…

Postoje mnogobrojni recepti, ali ja sam se odlučila za Tanjinu verziju https://kuhinjazaposlenezene.com/falafel-posne-cufte-od-leblebije/

Falafel se može konzumirati za ručak ili večeru, uz čorbu, varivo, kiselo mleko/jogurt, kuvani paradajz, sezonsku salatu… Sve zavisi od vaših želja, afiniteta i ukusa.

Potrebno je:

350 g sirove leblebije

1 manja glavica crvenog luka

½ veze peršunovog lista

3 čena belog luka

2 kašičice soli

1 kašičica bibera

½ kašičice kumina

ulje za prženje

Priprema:

Leblebije potopiti 12 do 24 sata u vodu, što duže to bolje. Ja sam ih potopljene držala 24 sata. Zatim ih ocediti i staviti sa ostalim sastojcima (crveni i beli luk, biber, peršunov list, so) u seckalicu (multipraktik) i usitniti.

nabubrele leblebije
leblebije pred usitnjavanje
usitnjeni sastojci falafela

Pored usitnjavanja, sastojci će se i sjediniti.

falafel pred prženje

Od takve mase vaditi kašikom i formirati kuglice ili valjčiće, kako želite. Pržiti ih po par minuta (2 – 3) sa svih strana i ređati na salvetu radi upijanja suvišne masnoće.

falafel

Druga mogućnost je da napravljene ćuftice pečete u rerni, na papiru za pečenje. Pre pečenja (oko 20 minuta na oko 220°C) treba ih preliti sa malo maslinovog ulja.

Savet: leblebije su blagog ukusa i dodavanje začina (peršunov list, kumin, biber ili neki drugi po vašem ukusu) je neophodno da bi falafel bio ukusan.

Preporučuje se u ishrani dijabetičara, osoba sa insulinskom rezistencijom i dr. jer leblebije spadaju u grupu namirnica sa niskim glikemijskim indeksom.

Prijatno!